3M™ OEM Match Pip med Vingar, 1K, 33992

  • Artikelnummer 33992
  • 3M ID 7100321273

De anpassningsbara 3M™ OEM Match Pipar med Vingar hjälper tekniker att replikera utseendet på OEM-tätningssträngar på dörrsidor och kantflänsar.

Pipen används med enkomponentstätningsmedel (1K) och kan trimmas för att kontrollera strängbredden.

Pipens vingar kan trimmas för att hjälpa till att placera tätningen på ett exakt avstånd från panelens kant under applicering.

Visa fler detaljer
Ofta visade resurser
PDF (1) Copy 26Tekniskt datablad (PDF, 126KB)

Detaljer

Höjdpunkter
  • De anpassningsbara 3M™ OEM Match Pipar med Vingar hjälper tekniker att replikera utseendet på OEM-tätningssträngar på dörrsidor och kantflänsar
  • Pipen används med enkomponentstätningsmedel (1K) och kan trimmas för att kontrollera strängbredden
  • Pipens vingar kan trimmas för att hjälpa till att placera tätningen på ett exakt avstånd från panelens kant under applicering
  • De passar en mängd olika enkomponentstätningsmedel
  • Pipen gängas direkt på 3M tätningspatroner
  • En del av 3M™ OEM Match-familjen av pipar och tätningsmedel som kan hjälpa tekniker att snabbt matcha OEM-tätningssträngar
  • Byggd för engångsbruk utan behov av rengöring

3M™ OEM Match Pipar med Vingar hjälper tekniker att replikera utseendet på OEM-tätningar som applicerats med robot på fabriken. De passar ett brett utbud av enkomponentstätningar. Den justerbara strängbredden låter tekniker matcha formen på strängen medan vingarna hjälper till att positionera och styra appliceringen.

Täta och skydda reparationer på kantflänsar och dörrsidor med 3M™ OEM Pipar med Vingar för 3M enkomponentstätningar. Designad för att hjälpa tekniker att matcha storleken, formen, placeringen och texturen hos robotapplicerade OEM-tätningar. Det avsmalnande munstycket kan trimmas till en rad olika bredder för att matcha en strängstorlek. Vingarna hjälper till att placera strängen på panelen och kan användas som en guide för att hjälpa tekniker att applicera tätningsmedel i en jämn linje. De passar en mängd olika enkomponentstätningsmedel (1K). 1K-versionen träs direkt på 3M-patroner. OEM-tillverkare kräver ofta tekniker för att replikera det ursprungliga utseendet på fabriksapplicerad tätning. Att replikera den robotapplicerade tätningen kan vara utmanande och tidskrävande. 3M™ OEM Match Pipar med Vingar gör sådant arbete snabbare och enklare.

Specifikationer

Resurser

Liknande produkter

Antal per förpackning 50.0
Användningsområden Försegling, OEM-replikering, Sömförsegling
Branscher Fordonsindustrin, Specialfordon, Transport
Färg Vit
Fästtyp Gängad
Förpackningsantal 50.0 per Case
Innerförpackningar per kartong 5
Material Plast
Nettovikt 0
Produktform Tips
Produkttyp Munstycke
Spetsstil Tätningsmedel
Totallängd (metrisk) 92 mm
Varumärken 3M™