3M™ Diamantslipfilmsrondell 668X, 3 mikro Dia. 203.2mm, Utan hål

  • 3M ID 7000044837
  • UPC 30051111499796,00051135188989,50051111499790

Med ryggmaterial av tryckkänsligt bindemedel

Den mest använda diamantläppningsfilmen

Snabb att skära, större kapacitet

Visa fler detaljer
Ofta visade resurser
Tekniskt datablad (PDF, 62KB)

Specifikationer

Detaljer

Höjdpunkter
  • Med ryggmaterial av tryckkänsligt bindemedel
  • Den mest använda diamantläppningsfilmen
  • Snabb att skära, större kapacitet
  • God finish
  • Plan yta, ingen rundning
  • Enhetlig finish
  • Finns i rullar, skivor och ark

Uppnå en enastående finish på extremt hårda material som keramiska material, sten och glas med 3M™ Diamantpapper för läppning 668X. PSA-versionerna av vårt 661X-papper består av precisionsslipade diamantpartiklar belagda på en polyesterfilm. Finns i flera kornstorlekar från 0,10 till 30,0 mikron.

"Använd 3M™ Diamantpapper för läppning 668X för enhetlig finish på extremt hårda material som keramiska material, sten, karbid, exotiska legeringar, glas och komposit. PSA-versioner av läppningspappret 662XW är avsedda att ge snabb avverkning för mer effektiva processer. De består av ett finkornigt diamantmineral, med precision belagt på en 3,0 mm tjock baksida i polyesterfilm, och skapar en planare yta med vassa kanter och enhetlig finish. Tillgänglig som rondeller, ark och rullar."

Resurser

Kontakta oss. Vi finns här för att hjälpa dig.

Behöver du hjälp med att hitta rätt produkt till ditt projekt? Kontakta oss om du behöver råd kring produkter, applikationer eller teknik. Vi är här om du vill komma i kontakt med en 3M-specialist