3M Xtract™ Cubitron™ II Filmrondell 775L har ett 3M™ egenutvecklat flerhålsmönster för förbättrad dammsugning vid finishing. Ingår i 3M Xtract™ serien. Designad för optimalt dammutsug. Vårt innovativa flerhålsmönster suger upp damm bättre än 5- eller 6-hålsprodukter, vilket maximerar avverkningen och ökar livslängden dramatiskt. Designen behöver inte vara i linje med stödplattans hål, vilket gör det snabbt, enkelt och bekvämt att byta rondeller. Utrustad med 3M keramisk precisionsformad slipmineral: ett revolutionerande framsteg inom slipteknik. Det triangulära keramiska mineralet är utformat för att skära igenom substratet snarare än att nöta eller ”ploga” igenom det som konventionella slipmaterial, så att rondellen ger upp till dubbelt så snabb avverkning och håller upp till 6 gånger längre än konventionella slipmaterial. Filmbaksidan ger enastående slitstyrka, flexibilitet och en enhetlig, jämn ytfinish på många olika substrat.
Dessa rondeller är idealiska för en mängd användningsområden, framför allt för materialavverkning, och de är effektiva på många olika substrat inklusive metall, komposit, färgskikt och ljusa träslag. Filmbaksidan ger större slitstyrka än pappersrondeller för extra livslängd och kanter som håller längre. För bästa resultat: kombinera med 3M Xtract™ slipmaskiner. Den öppna beläggningen ger större avstånd mellan slipkornen vilket gör att damm och andra avlagringar samlas där istället för att ansamlas på slipkornens eggar. Den igensättningsresistenta beläggningen gör att sliprondellen kan användas längre även vid slipning av mjukt trä, färger och andra material som annars skulle satt igen rondellen och försämrat slipförmågan. Allt detta bidrar till ökad produktivitet och minskad materialförbrukning. Sandpappersrondeller avverkar bättre och varar längre om dammet inte sätter igen slipmaterialets skäryta. Vårt egenutvecklade flerhålsmönster på 3M Xtract-produkterna avlägsnar damm snabbare än produkter med fem eller sex hål. Hålkonstruktionen kräver inte ens att hålen riktas in mot stödplattan, så det går snabbt och enkelt att byta rondeller. För maximal dammutsugning kan rondellen användas med en 3M Xtract underläggsplatta och en slipmaskin med vakuum (båda säljs separat).
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post