|
|
---|---|
Förpackningsantal
|
1
|
Installationstyp
|
Bärbar
|
Produkttyp
|
Davit-arm för bärbar fallskyddsstolpe
|
Rekommenderad industri
|
Byggbranschen, Allmän industri, Gruvarbete, Olja och gas, Transport, Samhällsservice
|
Varumärken
|
DBI-SALA
|
Vikt (metrisk)
|
17,9 kg
|
3M™ DBI-SALA® Davit-system med kort räckvidd och hög kapacitet för slutna utrymmen är konstruerat i matat aluminium och utformad i vår modulära, bärbara design med justerbar höjd och räckvidd. Certifierad enligt EN795:2012 för fallskydd, CEN/TS 16415:2013 för fallskydd för flera användare och EN1496:2012 för räddning och uppfyller kraven i maskindirektivet 2006/42/EG beträffande materialhantering.
När det gäller system med kort räckvidd avsedda för användning med 3M™ Davit-baser som en del i ett komplett räddnings- och arbetssystem för slutna utrymmen, använd 3M™ DBI-SALA® Davit-system med kort räckvidd och hög kapacitet för slutna utrymmen. Davit-systemet med kort räckvidd är huvudsakligen konstruerat i specialmatat aluminium och har en ytfinish som består av en blandning av Hi-Viz-grönt och blanksvart pulverlack. Systemet har en modulär design, så att det enkelt kan tas isär i mindre delar för smidig transport och förvaring. Den modulära designen möjliggör dessutom sömlösa byten mellan Davit-armsystem med lång och kort räckvidd. Davit-armens höjd och räckvidd kan båda justeras och låses säkert på plats med hjälp av sprintar fästa i justerbara linor för smidig hantering. Tack vare den nya designen går höjdjusteringen av Davit-armar dubbelt så snabbt än med tidigare 3M™ DBI-SALA®-modeller. Fyra oberoende ankarpunkter är tillgängliga och certifierade för fallskydd enligt EN795:2012. Erbjuder fallskydd för upp till två användare på högst 140 kg vardera och uppfyller kraven i CEN/TS 16415:2013. Kapaciteten vad gäller materialhantering möjliggörs genom att produkten uppfyller kraven i maskindirektivet 2006/42/EG för manuella liftar. Kapaciteten garanteras upp till 205 kg på mobila baser och 340 kg på fasta baser, förutsatt att lämpliga enheter är rätt utrustade. Produkten kan även användas till räddningsinsatser och uppfyller kraven i EN1496:2012 vid användning med lämplig räddningsutrustning från 3M. Alla 3M™ DBI-SALA® Davit-baser med hög kapacitet är konstruerade för användning med 3M™ DBI-SALA® Davit-master med hög kapacitet, och tillsammans bildar de ett perfekt räddnings- och arbetssystem för slutna utrymmen. När det gäller inträde/räddningsinsatser i slutna utrymmen är det väldigt viktigt att utrustningen fungerar snabbt och perfekt. 3M har ett omfattande utbud av räddnings- och hämtningssystem baserat på flera decenniers beprövat arbete ute på fältet. Skyddsingenjörer och anläggningschefer förlitar sig på 3M™ DBI-SALA® när det gäller robusta system av hög kvalitet som erbjuder förstklassig prestanda när behovet är som störst.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post