Aluminiumoxidmineral belagd på 0,08 mm (3 millitum) polyesterfilm med ett mjukare hartssystem, i klasserna 1,0 och 2,0 mikrometer. Används i polering av fiberoptik samt vid precisionsläppning. Ger känsliga elektroniska delar en slät yta.
"För en jämn och enhetlig finish på elektroniska precisionsdelar vid polering av fiberoptik och precisionsläppning, använd 3M™ läppningspapper 262X. Våra läppningsark består av precisionsslipade aluminiumoxidpartiklar belagda på en 3 mm tjock polyesterfilm. Den täta partikelfördelningen ger jämnare avverkning och finish, och gummibindemedlet är mjukare än i andra aluminiumoxidprodukter. Välj mellan rondeller, ark och rullar i mikronstorlek 1,0"
|
|
---|---|
Användningsområden
|
Ytbehandling av fiberoptiska kontakter, Planläppning, Smörjning och polering av hårddisk, Polering av läshuvud, Finslipning
|
Fästtyp
|
Enkel rygg
|
Försäljningsställen
|
Facilities Management
|
Kopplingstyp
|
Keramiska fiberoptikanslutningar
|
Mikrometerklass
|
1 μm
|
Poleringsprocess
|
Steg 2b: Förfina/nivellera kontakt (keramisk kontakt)
|
Produktform
|
Ark
|
Produktnyckel
|
262X
|
Produktserie
|
262X
|
Segment
|
Elektronik
|
Slipmaterial
|
Aluminiumoxid
|
Substrat
|
Keramik, Glas, Metaller med hög hårdhet, Metall, Optiska substrat, Plast, kiselkarbider
|
Totalbredd (metrisk)
|
215,9 mm
|
Totallängd (metrisk)
|
279,4 mm
|
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post