3M™ Cubitron™ II-fiberrondell 987C ger högre skärhastighet, bättre hållbarhet och längre hållbarhet än andra fiberrondeller och sliprondeller. På våra rondeller används precisionsformade 3M-slipkorn i kombination med en styv fiberbaksida vilket ökar produktiviteten vid medeltunga till krävande operationer.
Använd 3M™ Cubitron™ II-fiberrondell 987C för att generera exceptionellt hög skärhastighet med mindre tryck, och mindre ansträngning för användaren. Våra rondeller för krävande operationer är idealiska för borttagning av svetsfogar, avgradning, slipning och utjämning. Kylmedlet på rondellerna gör dem till rätt val för alla slags metaller. Den hjälper till att hålla rondellerna kalla på rostfritt stål och värmekänsliga metaller som nickellegeringar och titan, minskar risken för missfärgning och oxidering samt risken för värmerelaterade sprickor. Detta innebär att våra rondeller varar längre och slipar bättre än konkurrenternas produkter. De innehåller precisionsformade 3M-slipkorn, formade till triangulära spetsar som skär genom metall, snarare än att mejsla eller plöja som traditionella slipmedel. Dessa spetsar är självslipande i och med att de genererar nya extremt vassa eggar när de brister. Våra rondeller har en kraftig, styv baksida som är tillverkad av vulkaniserad fiber som motstår slitage och klarar tuff slipning. De är idealiska för att ta bort svetsrester, gropar och defekter.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post