3M™ OEM Match Pip för bred fog hjälper tekniker att replikera utseendet på breda eller platta skarvtätningar som applicerats med robot på OEM-fabriken. Spetsen används med enkomponents (1K) och tvåkomponents (2K) skarvtätningar och kan beskäras för att reglera strängbredden.
3M™ OEM Match Pip för bred fog är byggda för att hjälpa tekniker att reparera platta eller avsmalnande skarvtätningsappliceringar. Med separata versioner för enkomponents och tvåkomponents tätningar kan de användas med skarvtätningar av uretan, MSP och epoxi. De är designade för att hjälpa tekniker att matcha storleken, formen, placeringen och texturen hos robotapplicerade OEM-skarvtätningar. Den gängade 1K‑spetsen gör att den kan installeras på valfri 3M-aluminiumpatron med tätning utan specialverktyg. 2K-versionen fästs enkelt på 3M™ statiska blandningsmunstycken med fyrkantig cylinder och 1K korvförpackningsmunstycken. Bredden, texturen och höjden på strängarna kan kontrolleras genom att beskära munstycket och justera lufttrycket under appliceringen. OEM-tillverkare kräver ofta att teknikern replikerar det ursprungliga utseendet på fabriksapplicerad skarvtätning. Att replikera den robotapplicerade skarvtätningen kan vara utmanande och tidskrävande. 3M™ OEM Match Pip för bred fog gör sådant arbete snabbare och enklare.
3M:s industriella och yrkesmässiga produkter är avsedda, märkta och förpackade för försäljning till utbildade industriella och yrkesmässiga kunder för användning på arbetsplatsen. Om inte annat specifikt anges på den tillämpliga produktförpackningen eller litteraturen, är dessa produkter inte avsedda, märkta eller förpackade för försäljning till eller användning av konsumenter (t.ex. för hem, personligt bruk, grundskola eller gymnasium, rekreation/sport eller andra användningar som inte beskrivs i den tillämpliga produktförpackningen eller litteraturen), och måste väljas och användas i enlighet med gällande hälso- och säkerhetsföreskrifter och standarder, samt all produktlitteratur, användarinstruktioner, varningar och andra begränsningar, och användaren måste vidta alla åtgärder som krävs enligt eventuella återkallelser, fältåtgärder eller andra produktanvändningsmeddelanden. Missbruk av 3M:s industriella och yrkesmässiga produkter kan resultera i skada, sjukdom, dödsfall eller egendomsskada. För hjälp med produktval och användning, kontakta din säkerhetsansvarige på plats, industrihygienist eller annan ämnesexpert.