3M™ Polermaskin med produktnummer 28333 och 28769 har utformats för polering av medelstora defekter på klarlack, pulverlack, akryl, massiv yta och polyuretan på lackeringsverkstäder inom fordonsindustrin (AOEM). Båda verktygen har en kraftfull men tystgående, precisionsbalanserad tryckluftsmotor på 0,26 hk och många ergonomiska funktioner för professionell hantering och komfort under långvarig användning.
Få ut så mycket som möjligt av 3M™ Finesse-it™-systemet: Polermaskinen har en excenterrotation på 12 mm, som tillsammans med 3M™ Finesse-it™ Polermedel och Skumpolerrondeller (säljs separat) gör att det nästan blir omöjligt att bränna lacken och ger dig en jämn och professionell ytfinish utan disighet. Med det här systemet kan lackeringsverkstäder spara tid och pengar genom att reparera defekterna i stället för att måla om. Det gör också att det går att undvika en extra polering. 3M™ Slumpmässig excenterroterande polermaskin 28333 och 28769 har noggrant konstruerats för att optimera prestandan hos 3M™ Stödplattor och 3M™ Skumpolerrondeller så att resultatet blir förstklassigt. Används endast med skumpolerrondell, aldrig med ullrondell. 3M™ Polermaskiner är inte bara till för lackeringsverkstäder, utan är ett utmärkt val till en mängd olika sorters reparationer på olika underlag inom en mängd olika branscher – från lack, klarlack och lackerat trä till massiv yta och akryl. Ergonomiska funktioner för högsta möjliga komfort: För ökad komfort för användarna har verktygen försetts med det patenterade 3M™-greppmaterialet, som gör användarna mindre trötta. Det ger ett säkert grepp och förbättrad kontroll med lägre handtryck, även om det hamnar polermedel på greppet. Dessutom bidrar greppmaterialet till att lindra vibrationerna för ökad komfort. Verktygen har också en inbyggd ljuddämpare och ett utloppsrör baktill. Tack vare dessa funktioner kan en professionell prestanda uppnås med mindre ansträngning och trötthet för operatören. 3M™ Hookit™ Stödplatta ingår för optimal prestanda: Medföljande 3M™ Hookit™ Stödplatta har en låg profil för att rymma en 3M™ Finesse-it™ Skumpolerrondell eller annan polerrondell med kardborre (säljs separat) och rondellen sitter ordentligt med kardborrefästet. Den har tillverkats i premiummaterial av industrikvalitet och har ett nitat nav av glasfiber och stål med formgjuten uretan. Att den är så hållbar och har en konstruktion med så hög precision gör den till det perfekta komplementet till industriprestandan hos polermaskin 28333 och 28769. Använd endast verktyget med skumrondell, aldrig med ull. Professionella resultat uppnås med användning av ett mycket fint polermedel som 3M™ Finesse-it™ Polermedel.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post