Låt oss samarbeta! 3M-produkter utvecklas ständigt för att möta våra kunders behov. Om du behöver hjälp med att hitta rätt produkt för ditt projekt eller har andra frågor om 3M-lösningar. Ring oss på 08-92 21 00
3M™ Polyesteretikettmaterial för värmeöverföring I00Y3 är vårt material av 50 mikron silverfärgad polyester med en matt ytskikt, avsett för lasertoner. Det är laminerat med ett mycket starkt akrylhäftämne HP250 och pappersliner som förblir plan. UL och cUL-listat.
För industriell märkning av elektriska apparater, elektronik och bildelar använder du 3M™ Polyesteretikettmaterial I00Y3. Vårt etikettmaterial har en smetsäker och laserskrivbar ytbeläggning som är specifikt framtagen för varmt fusionslasertryck. Olika information kan tillföras med en laserskrivare eller vanlig papperskopiator och förtryck kan tillföras med boktryck, flexografi, screentryck eller litografi. Det matta överdraget är också mycket beständigt mot lösningsmedel, slitage, värme, fukt och åldrande. Till etikettmaterialet använder vi HP250 lim – ett permanent, UV-stabilt lösningsmedelbaserat akrylhäftämne. Det är sammansatt för snabbt hugg och hög permanent vidhäftning och särskilt lämpat för opolära ämnen. HP250 är godkänt av UL och cUL när det används tillsammans med detta övermaterial. 90LK är en 90 gram pappersliner som kan ligga plant och användas till backprint. Etikettmaterialet I00Y3 är godkänt av UL och cUL. 3M Högpresterande etikettmaterial finns som flera olika produkter. De har hög livslängd och vidhäftning, tål kemikalier från bilar och kan användas utomhus. Vissa produkter uppfyller UL/CSA och kan användas till utskrift i flexografi eller screentryck, liksom termotransfertryck, digital utskrift, bläckstråle, laser och matrisutskrift.