3M™ DIN-gängade partikelfilter har en DIN-gängad anslutning som passar alla 3M™ återanvändbara andningsskydd, halv- eller helmasker, med DIN-gänga. Dessa filter ger ett mycket gott skydd mot inandning av partiklar i många olika typer av farliga miljöer.
3M™ DIN-gängade partikelfilter är designade för krävande användningsområden och är lätta att installera. Välj den filtertyp som passar dina individuella behov och krav, justera kopplingen och vrid för att säkra. 3M™ DIN-gängade partikelfilter ger skydd mot många olika former av damm, dimmor och andra partiklar. 3M™ DIN-gängade partikelfilter är kompatibla med 3M™ återanvändbara andningsskydd FF-300, FF-600 och HF-300. Dessutom är de också kompatibla med 3M™ Fläktassisterat andningsskydd PF-600+, vilket bidrar till att minska lagerbehovet. 3M™ DIN-gängade partikelfilter är inkapslade i hårdplastfodral för att skydda dem från skador, smuts, saneringssprej, skräp och höga temperaturer. Skydda medarbetarna: 3M erbjuder ett kostnadsfritt onlineverktyg som hjälper dig att välja lämpliga andningsskydd, patroner och filter för din de risker och föroreningar som är kopplade till din arbetsplats. Verktyget hjälper dig att också att fastställa patronbytescheman. 3M Select and Service Life Software (www.3M.com/sls) innehåller mer än 700 olika kemikalier och ger dokumentation av dina val. 3M™ DIN-gängade partikelfilter är CE-godkända och designade för att underlätta filtrering av många olika typer av luftburna partikelföroreningar när de används med halv- och helansiktsmasker, samt vissa 3M™ fläktassisterade andningsskydd. Dessa filter bidrar till andningsskydd mot partikelföroreningar. Ej för användning i miljöer som är direkt livshotande och hälsovådliga (IDLH). Byt 3M™ DIN-gängade partikelfilter när de blir smutsiga, skadade eller svåra att andas igenom. Användare med fläktassisterat andningsskydd ska byta när larmet ljuder.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post