3M™ Hörselproppar i 1100-serien

  • Tillgängliga alternativ
  • | Välj produktalternativ för ID.

Sänker bullernivåerna med upp till 35 dB, testade i enlighet med EN 352-2:2020

Den avsmalnande designen ger bra passform för de flesta öron

Det mjuka, allergivänliga skummet mjuknar med kroppstemperaturen för en bekväm användning

Visa fler detaljer

Detaljer

Höjdpunkter
  • Sänker bullernivåerna med upp till 35 dB, testade i enlighet med EN 352-2:2020
  • Den avsmalnande designen ger bra passform för de flesta öron
  • Det mjuka, allergivänliga skummet mjuknar med kroppstemperaturen för en bekväm användning
  • Kompatibla med 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System
  • 3M 1100 Hörselproppar finns också i formatet 3M™ E-A-R™ One-Touch™ Pro Hörselproppsdispenser
  • 3M™ 1100 Hörselproppar har inte snöre och 3M™ 1110 Hörselproppar har snöre

3M™ 1100 Hörselproppar är engångsproppar av skum som förs in i hörselgången för att minska exponeringen för farliga bullernivåer med upp till 35 dB, testade i enlighet med EN 352-2:2020.

Med 3M™ 1100 Hörselproppar får du ett bekvämt hörselskydd. De är enkla att rulla och sätta i och har en avsmalnande design som ger en bullerdämpande tätning i hörselgången. De är tillverkade av ett mjukt, allergivänligt skum som reagerar på och följer din kroppstemperatur, vilket gör dem bekväma att bära under lång tid. De är testade och godkända i enlighet med EN 352-2:2020 och kan minska bullernivån med 35 dB. Modellen är kompatibel för användning med 3M™ E-A-RFit™ Dual-Ear Validation System och finns som passformstestad propp. Finns i refillbehållare och -påsar för användning med 3M™ E-A-R™ One Touch™ Pro Hörselproppsdispenser för bekväm och enkel tillgång till hörselskydd med mindre avfall.

Specifikationer

Resurser

Kontakta oss. Vi finns här för att hjälpa dig.

Behöver du hjälp med att hitta rätt produkt till ditt projekt? Kontakta oss om du behöver råd kring produkter, applikationer eller teknik. Vi är här om du vill komma i kontakt med en 3M-specialist

Mejla oss

Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

  • Skicka meddelande

Tack för att du kontaktar 3M

Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post

An error occurred.


Liknande produkter

Återanvändbar Nej
Hörselproppsstorlek Standard
Hörselproppsform Kula
Med sladd Nej, Ja
Metalldetekterbar Nej
Hörselproppsmaterial Foam, Polyuretan