3M™ Cubitron™ II sliprondell med försänkt nav består av 3M precisionsformade keramiska slipkorn och tåligt gummibindemedel för att skapa en hållbar styv rondell för snabb avverkning. Våra sliprondeller är specialgjorda för rostfritt, kolstål och flygindustrilegeringar.
Om du vill ha en sliprondell som utklassar konkurrenterna i avverkning och hållbarhet, använder du 3M™ Cubitron™ II-sliprondellen med försänkt nav. Våra sliprondeller har precisionsformade 3M-slipkorn som ger ett kallt extravasst snitt långt efter att andra rondeller är förbrukade. De precisionsformade slipkornen är formade till triangulära spetsar som skär genom metall, snarare än att mejsla eller plöja som traditionella slipmedel. Dessa spetsar är självslipande i och med att de genererar nya extremt vassa eggar när de brister. Då minimeras den friktionsorsakade värmebildningen vilket reducerar värmerelaterade sprickor och missfärgningar. Genom det försänkta navet kan du slipa i vilken vinkel som helst utan att skada omgivande ytor. Våra sliprondeller är styva, fästa med gummibindemedel, 7 mm tjocka och kan användas till att ta bort invändiga svetsfogar. De måste användas med ett sprängskydd som passar rondellens storlek. Sliprondellerna måste ha maximal driftshastighet som är större eller densamma som slipverktygets maximalhastighet.
Tack för din förfrågan. Informationen du lämnar på detta formulär kommer att användas för att svara på din förfrågan antingen via e-post eller telefon. Förfrågan besvaras av en 3M-representant alternativt av en av våra auktoriserade affärspartners, med vilka vi kan komma att dela din personliga information i enlighet med 3M:s sekretesspolicy.
Vi har fått ditt meddelande och tittar nu på din förfrågan
En av våra representanter kommer att kontakta dig via telefon eller e-post